Adobe illustrator nedir?

Adobe illustrator nedir?

Adobe İllustrator, Adobe firması tarafından geliştirilmiş olan vektörel tabanlı grafik tasarım programıdır. Yine Adobe tarafından geliştirilen Photoshop programı ise piksel tabanlıdır.

Photoshop programını işin içine katma sebebimiz daha bilindik bir program olduğundan İllustrator ile farklılıklarından bahsederek, Illustrator programının ne olduğunu anlatmak.

Photoshop daha çok fotoğraflarınızın üzerinde oynamalara izin veren bir programdır. (Efektler vs.) ve siz örneğin 1000px*1000px bir çalışma yaptıysanız bunu 1500px*1500px yapmaya kalktığınızda görüntü piksel tabanlı olduğundan netliğini kaybedecektir, kısacası bozulacaktır. Fakat Adobe illustrator vektörel çalışmalara olanak sunduğundan yaptığınız çizimleri istediğiniz oranda büyültebilirsiniz. Öyle ki çizdiğiniz bir nesneyi bozulmadan genişleterek, bir bina duvarına dahi uygulayabilme şansınız vardır.

illustrator-photoshop-fark

 

Yukarıdaki örnekte gülen yüz ikonumuzu her iki programda da büyüttüğümüzde aradaki farkı görüyoruz. Vektörel programlarda her türlü netlik korunurken, piksel tabanlı programlarda görüntüyü bozmadan büyütme şansınız yok.

Adobe illustrator ile yapılan çalışmaların ön tanımlı dosya uzantısı .ai‘dir Bunun yanı sıra, SVG, EPS ve PDF dosya biçimlerini de desteklemektedir.

Illustrator programı ile baskı, web ve mobil projeler vs. her türlü tasarımı yapabilirsiniz. Yalnızca fotoğraflar ile çalışmanız çok verimli olmayabilir ki bu iş için zaten kullanmanız gereken program Photoshop’dur. Yani ben fotoğrafıma efekt uygulayayım, arka planını değiştireyim, makyaj yapayım veya montaj yapayım diyecek olursanız Illustrator’u kullanamazsınız.

Günümüzde web arayüzü geliştiricileri de yavaş yavaş photoshop’tan İllustrator’e geçiş yapmaya başladılar.

Yine Corel Draw isimli grafik yazılımı ile vektörel tabanlı çalışmalar yapabilirsiniz. Bu konuda Illustrator’un en büyük rakibi olarak gözükse de Corel Draw’ı savunan tasarımcılar, henüz Illustrator ile tanışmamış olanlardır.

Yazımıza Adobe Illustrator ile yapılmış olan bir çalışma ile son noktayı koyalım;

illustrator-calisma-ornek

Beğen  
Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir