Adrenalin nedir? Ne işe yarar? Ne için kullanılır?

Adrenalin nedir? Ne işe yarar? Ne için kullanılır?

Adrenalin, aşırı sinir veya heyecan esnasında böbrek üstü bezleri tarafından salgılanan bir hormondur. Bu güçlü hormon insan vücudunun akut stres tepkisi sisteminin bir parçasıdır, aynı zamanda “savaş ya da kaç” tepkisi olarak adlandırılır. Acı hissini azaltır, göz bebeklerinin büyümesiyle göze alınan ışık artar ve görüş alanı genişler.

Adrenalin hormonu organizmayı acil hareketlere hazırlar. Öncelikle nabız artar, kan, iç organlar ve deri aracılığı ile kaslara sevk edilir. Karaciğerde ki glikojen glikoz ile değiştirilir ve bu sayede acil bir enerji kaynağı temin edilmiş olur.

Böbrek üstü bezleri doğrudan insan vücudunda böbreklerin üzerinde bulunan ve kabaca 7.62 cm uzunluğundadır. Adrenalin Bu bezlerin ürettiği çeşitli hormonların biridir. Norepinefrin ve dopamin ile birlikte, katekolamin, strese yanıt olarak salınan hormon grubudur. Bu üç hormon strese karşı fiziksel tepki için vücudu hazırlar.

Güç ve performansta gözle görülür bir artışın yanı sıra, adrenalin hormonu, solunumun artışına da neden olur. Kişi de görüş değişikliği, baş dönmesi ve tecrübe değişiklikleri hissedebilirsiniz. Bu etkiler duruma bağlı, bir saat kadar sürebilir.

adrenalinAdrenalin glikozu serbest bıraktığından, kan şekerinde yükselmeler görülebilir Stresli durumlarda salgılanan adrenalin enerjisini üzerimizden atmamız gerekmektedir, bu nedenle böyle bir durumdan sonra fiziksel egzersizler yararlı olacaktır.

Adrenalin insan hayatında önemli bir tol oynamasına rağmen, zaman içinde zarar verici etkilere neden olabilir. Hormonun uzun süreli ve artan seviyeli oluşu, kalp kası üzerinde büyük bir baskı ve bazı durumlarda, kalp yetmezliğine neden olabilir. Buna ek olarak, hipokamp küçülmesine neden olabilir. Kandaki yüksek seviyede adrenalin uykusuzluk ve sinirlilik durumlarına yol açar ve genellikle kronik stres olarak hayatımıza yerleşir.

Adrenalin nedir salgılanması sırasında:

İskelet kaslarına ait atardamarlarda genişleme, düz kas ve sindirim sistemine ait atardamarlarda daralma meydana getirir.
Koroner arterler genişler,
Kan basıncı yükselir,
Kalp atış hızı artar,
Göz bebekleri (pupilla) büyür,
Kan şekeri (glisemi) yükselir.

Adrenalin’in tıpta kullanıldığı durumlar

Adrenalin acil tedavi yöntemi olarak bazı durumlarda kullanılabilir. Kalp durmasında, kalbi yeniden çalıştırmak maksadıyla kullanılabilir bunun yanı sıra Anaflaktik şok ve şiddetli allerjik reaksiyonlar da, akur astım da, lokal anestezilerin süresini uzatmak amacıyla, glokom çeşitlerinde Adrenalin’e başvurulabilmektedir.

Beğen  1
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir