Çedar Peyniri, nasıl yapılır, nerelerde kullanılır?

Çedar Peyniri, nasıl yapılır, nerelerde kullanılır?

Adı üstünde Çedar Peyniri bir peynir türüdür. İngiltere’de bulunan “Cheddar” kasabasından ismini almıştır. Ceheddar kasabasında ki mağaralarda üretildiği bilinen peynirler, muhtemelen mağarada ki sabit sıcaklıktan ve nem’den peynirin olgunlaşması için mükemmel bir ortam hazırladı.

Sarı renklidir ve hafif ekşimsi bir tadı vardır. Aslında orjinal Çedar Peyniri beyaza yakın sarı renkli ve daha sert- granül yapıdadır. Taze olarak tüketildiği gibi yaklaşık 30 Ay’a kadar eskitilebilir.

Çedar peyniri nasıl yapılır?

Çedar Peyniri yapım işlemine “chedarring” adı verilmektedir. Pişmemiş inek sütü kullanılarak yapılır. Çiğ süte hayvansal maya katılır, mayalanan süt kesilir ve pıhtılaşmaya başlar. Kalıplaşan pıhtılar, kalıplar halinde doğranır ve tuzlama yapılır. Kıvama gelinceye dek yoğrulur. Yine, peynir altı suyunu süzmek amacıyla presleme işlemi yapılır. Son aşama olarak kumaş  ve özel balmumu ile kaplanarak oda sıcaklığında dinlenmeye alınır. Yapılışı tıpkı bizim Kars kaşarını andırıyor değil mi? Belkide Kars kaşarını bize Çedar olarak satıyor olabilirler 🙂 Devamında haftada en az bir gün presleme ve döndürme işlemi devam eder.

Genellikle 30-40 cm çapında ve 27-35 kg ağırlığındaki silindirlerden geçirilir. Döner levhalara oturtularak döndürülen peynir gitgide suyunu salar ve sert bir yapıya dönüşür.

Çedar peyniri nerelerde kullanılır?

Amerikan fast-food sektöründe oldukça kullanılır. Yapı olarak sos şeklinde, sandviçlerde rağbet görmektedir. Hamburgerde, pizzalarda, soslarda, sufleler de eritilerek kullanımı yaygındır. Un, süt ve rendelenmiş chaddar peyniri ile yapılan cheddar sos, ızgaraların yanında servis edilebilmektedir. Genellikle hamburgerlerin içerisinde kullanılan bu peynir pizzalarda da kullanılmaktadır.

Eritildiği zaman tadını yoğun bir şekilde verdiğinden genellikle eritilebilecek yiyeceklerde kullanmak daha iyi olacaktır. Örneğin Çedar peyniri ile tost muhteşemdir.

Çedar Peyniri besin değeri?

100 g Çedar peynirinde yaklaşık;

  • Kalori (kcal) 402
  • Toplam yağ 33 g
  • Sodyum 621 mg
  • Potasyum 98 mg
  • Karbonhidrat 1,3 g
  • Diyet Lifi 0 g
  • Şeker 0,5 g
  • Protein 25 g
  • Vitamin açısından A vitamini deposudur.

Çedar peyniri nerede satılır?

Günümüzde birçok şarküteri ve marketlerde bulabilmek mümkündür. Hatta Bim mağazalarında dahi bulunabilmektedir.

Kaynak:

Beğen  3
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir