Taşkın Tuna kimdir? Hangi kitapları yazmıştır?

Yazan: Bilgecan Dede | Kategori: Kimdir? Etiketler: , ,

Taşkın Tuna kimdir?

Taşkın TUNA Fizik Yüksek Mühendisi olarak 1962 yılında Ankara Fen Fakültesinden mezun olmuştur.Ardından bir müddet Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğün de, daire başkanlığı ve eğitmenlik yapmıştır.1969 yılında İngiltere Reading Üniversitesinde yüksek lisans eğitimi gördü.Bürokrasi kademesinden gelen bir yazadır.

taskin_tunaArdından Ortadoğu Teknik Üniversitesinde öğretim görevlisi oldu.1987-1991 yılları arasında Avrupa da ECMF(Meteorolojik Tahmin ve Araştırma Merkezi) üzerine çalıştı.

Taşkın TUNA tekrar Türkiye’ye döndüğünde bu defa 3 yıllığına Çevre Bakanlığında Genel Müdürlük yaptı ve ardından emekliye ayrıldı.

Taşkın TUNA en çok “oku ama neyi” isimli kitap ile birlikte duyuldu.Taşkın TUNA bu kitabında sonraki kitaplarında yaptığı gibi dini,islami düşünceye uzak insanlara bilimsel değerlere bağlı kalarak anlatmıştır.Her insanın bildiğini sandığı şeyleri,farklı bir anlatım şekliyle anlatarak insanların ufkunu açıyor.

Şule yayınlarından çıkan diğer bir kitabı ise,Adnan Menderes dönemini merak edenleri aydınlatan,Adnan Menderes’in Günlüğü.Bu kitabı Ekim 2002 tarihinde basılmış ve best seller kategorisine girmeyi başarmıştır.

Nisan 2003′te Son Basamak adlı kitabını kaleme almıştır.Son basamak kitabında Taşkın TUNA, daha çok bilimsel gerçekleri;uzay, zaman, yaratılış ve atom altı parçacıkların davranışlarını ele almıştır.Popüler Bilim kitabı olarak da ele alınabilecek bir eserdir.

Yine 2008 yılında ,Bir Elma İki Ayna Bir İkiye Nasıl Yansıdı? kitabıyla tasavvuf meraklılarına yönelik kitabını yazdı.Taşkın Tuna bu eserinde,Hallac mansur,İbn sina ve İbn Arabi gibi mutasavvıfları ele almıştır.

Taşkın TUNA’nın en can alıcı eserlerinden biri “OL DEDİ OLDU”dur.Taşkın TUNA bu eserinde Bing Bang Teorisinden başlayarak evrenin sırlarını matematik ve fiziki açıdan ele almıştır.Bir nevi Allaha neden inanmalıyız? sorusunun cevabını niteliğinde olan kitabının tanıtım yazısı şöyle;

“Evren sahnesinin perdesi açıldığından bu yana varız. Hem izleyicisi hem de oyuncusu olduğumuz bu sahnede bizden önce olanlar ve bizden sonra olacaklar üzerine pek çok teori ortaya atıldı. Taşkın Tuna bilimin ışığında evrenin serüvenini ele alırken; bizi keyifli olduğu kadar düşündürücü bir yolculuğa çıkarıyor. Uzay-zaman kavramı, kara delikler, atomun derinlikleri ve daha pek çok konu bu kez inanç felsefesinin ve islam’ın ışığıyla aydınlanıyor. Bu kitabı, ayetleri doğrulamak için değil, bilimin gerçeklerini İslam’ın bakışı ile değerlendirmek üzere kaleme aldığını önemle vurguluyor Tuna.

Evrenin doğumunu açıklayan Big Bang teorsinin ayrıntılarıyla incelendiği çalışmada; elektronunun hareketinden yıldızların oluşumuna, asarlardan bir bitkinin damarlarında yürüyen özsuya kadar sayısız bilgi arasında bir yolculuğa çıkıyoruz. 14 milyar yıl öncesinden günümüze kadar uzanan, roman tadında bir yolculuk (…)”

Ardından Ol dedi oldu’nun ikinci kitabı okuyucularla buluştu.Ol dedi oldu ama nasıl oldu? sorusunun cevabı bu kitapta.Kara delikler, UFO’lar, uzayda hayat arama girişimleri, paralel evrenler, zaman ve zamanda yolculuk kavramı ve nihayet canlılık. Ve sonra ölüm!

Taşkın TUNA Hangi kitapları yazmıştır?

Adnan Menderes’in Günlüğü
Bir Çarpı Bir
Bir Elma İki Ayna Bir İkiye Nasıl Yansıdı?
Muhammedi Bilinç
Oku Ama Neyi?
Ol Dedi Oldu / Big-Bang’in Nefes Kesen Öyküsü-1
Ol Dedi Oldu / Big-Bang’in Nefes Kesen Öyküsü-2
Ölü Köpeğin Dişleri
Son Basamak
Sonsuz Uzaylar
Uzayın Ötesi
Uzayın Sırları
Yeryüzü Dengesi

İlginizi Çekebilir


“Taşkın Tuna kimdir? Hangi kitapları yazmıştır?” için 1 Yorum

  1. halil diyor ki:

    Bizim meslektaşmış ya bu adam.

Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?